Sesja ślubna w Tatrach jaka cena?

Poznaj cennik pleneru ślubnego w górach i sesji ślubnej w Tatrach

Nie wszyscy wiedzą o cenniku za sesje ślubną w Tatrach, czy plener ślubny w górach jaki wprowadził Tatrzański Park Narodowy.

Coraz więcej par wstępujących w związki małżeńskie na miejsce uroczystości wybiera Podhale z popularnym Zakopanym. Prawdziwym hitem są niesamowite fotograficzne sesje ślubne w Tatrach i to nie tylko wśród par, które sakramentalne „tak” powiedziały sobie właśnie w Zakopanym czy na Podhalu. Powodem przyciągającym jest także możliwość zorganizowania uroczystości poza urzędem stanu cywilnego. Tatrzański Park Narodowy, widząc tak duże zainteresowanie uroczystościami i sesjami ślubnymi postanowił wprowadzić opłaty oraz wyznaczyć miejsca, gdzie będzie można w górach zawrzeć związek małżeński. Ostatecznie zostały wprowadzone opłaty za zdjęcia ślubne w górach oraz filmowanie oraz wyznaczone  miejsca, gdzie będzie można w górach zawrzeć związek małżeński. Opłaty dotyczą także wykonywania sesji fotograficznych na terenie Tatr. Sesja ślubna i plener w Tatrach na terenie TPN trzeba niestety ponieść opłatę.

Cena. Sesja w Tatrach to aktualnie od 150 zł za jedną sesję zdjęciową w górach

Z zapisu na stronie TPN możemy się dowiedzieć iż: możliwość filmowania i fotografowania w Tatrzańskim Parku Narodowym wymaga pisemnego zezwolenia dyrektora Parku, które wydaje się po złożeniu wniosku. Formularz dostępny jest na stronie internetowej TPN – fotografowanie oraz filmowanie na  terenie TPN .

Jak otrzymać zezwolenie na zdjęcia w Tatrach

Należy wypełnić elektroniczny wniosek dostępny na stronie TPN. Jak dowiem się z informacji tam zawartych – złożony wniosek  powinien zawierać:

 • nazwę i siedzibę wnioskodawcy
 • termin realizacji zdjęć filmowych/fotograficznych
 • obszar planowanej realizacji zdjęć filmowych/fotograficznych
 • scenariusz scen realizowanych na terenie Parku (dot. filmowania)
 • liczbę osób biorących udział w zdjęciach

Jest tam też przedstawiony cennik gdzie ceny rozpoczynają się od 150 zł a kończą na 20 000 zł. Osoby chcące dokładnie zapoznać się z cennikiem TPN za sesję ślubną w Tatrach lub filmowanie odsyłam do strony Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie został przedstawiony dokładny cennik takich usług jak:

Ceny za poszczególne sesje w górach – TPN

Opłata za realizację zdjęć filmowych w Tatrach :

 • filmy edukacyjne (opłata za dzień zdjęciowy)

             zdjęcia ze szlaku turystycznego

             zdjęcia poza szlakiem turystycznym

 • filmy komercyjne, reklamowe (opłata za dzień zdjęciowy)

             zdjęcia ze szlaku turystycznego – kampanie reklamowe odbywająca się w mediach masowego przekazu( w szczególności; telewizja, media społecznościowe, portale internetowe itp.)

             zdjęcia ze szlaku turystycznego – kampanie zawierające treści edukacyjne

             zdjęcia poza szlakiem turystycznym

 • materiał filmowy wykorzystywany w programach rozrywkowych, serialach itp.

             zdjęcia ze szlaku turystycznego

             zdjęcia poza szlakiem turystycznym

 • materiał filmowy wykorzystywany w cyklicznych serwisach informacyjnych, pogodowych, reportażach itp.

             zdjęcia ze szlaku turystycznego – bez opłat

             zdjęcia poza szlakiem turystycznym

Opłaty za fotografowanie w Tatrach

 • Fotografowanie w celach reklamowych:

             sesje zdjęciowe do kampanii reklamowych,

 • Fotografowanie na szlaku turystycznym uroczystości rodzinnych (np. sesje ślubne):

             opłata za jeden dzień zdjęciowy. Wniosek należy złożyć  co najmniej z  dwudniowym wyprzedzeniem- dwa dni robocze

             zdjęcia ze szlaku turystycznego   bez opłat

             zdjęcia poza szlakiem turystycznym

Wjazd na teren TPN samochodem podczas sesji ślubnej w górach

Pomimo wprowadzonych opłat za wymienione powyżej sesje oraz produkcje filmowe TPN informujemy, że nie ma możliwości uzyskania zezwolenia na wjazd samochodem w celu  wykonywania sesji ślubnych. Okazuje się że sporo osób nie wie o nowej cenie dodatkowej za sesje ślubne w Tatrach, także dla wielu par wpis mam nadzieje okaże się przydatny.

Cena sesji ślubnej w Tatrach słowackich

Nasi sąsiedzi nie wprowadzili żadnych opłat także wiele sesji ślubnych wykonywanych jest po tej stronie gór. Było wiele artykułów po wprowadzeniu przez Polską stronę opłaty za zdjęcia ale nikt nie zdecydował powalczyć z TPN na drodze sądowej, także opłata pozostała. Z doświadczenia mogę powiedzieć że nawet większość pracowników nie wie o wymienionej opłacie, więc nie mam pojęcia jak jest to sprawdzane.

Jeżeli chodzi o podstawę prawną do wprowadzenia opłaty, Tatrzański Park Narodowy informuje: „Upoważnienie do pobierania ww. opłat jest zawarte w Ustawie  z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z brzmieniem odpowiednich przepisów za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszarów mogą być pobierane opłaty. Definicja pojęcia „udostępnianie” zawarta jest w ustawie. Oznacza ono umożliwianie fotografowania lub filmowania w celach zarobkowych oraz korzystania z zasobów, tworów i składników przyrody w celach naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Wysokość opłat ustala dyrektor parku narodowego. Opłaty, o których mowa, są przychodami parków narodowych i są przeznaczone na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. „ Z opowiadań wiem, że nie każdy wie o dodatkowej opłacie za sesję w Tatrach polskich. Podobno zdarzało się, że kilka Par nową „drogę życia” rozpoczynało z mandatem.

Którą część Tatr wybrać na sesje w górach?

Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowej opłaty za sesja w Tatrach polskich, można takie zdjęcia wykonać nie wchodząc na teren TPN jest wiele pięknych zakątków na Podhalu a dodatkowym atutem będzie brak turystów. Inna alternatyw to Tatry Słowacki, które stają się coraz bardziej popularne a jest tam też mniej ludzi, brak korków na trasie – ogólnie więc wyprawa będzie przyjemniejsza a widoki piękne Tatry – bajeczne.

Zobacz także inne powiązane tematy z plenerami oraz sesjami ślubnymi i narzeczeńskimi:

Sesja ślubna Zakopane