Bezpieczeństwo w Górach, Tatrach podczas pleneru ślubnego

Bezpieczeństwo w górach – ważne podczas górskiej wyprawy plenerowej.

 Wybierając się na plener ślubny w górach musimy ,oprócz znakomitych widoków, pomyśleć o naszym bezpieczeństwie. Zarówno para młoda jak i fotograf ślubny powinni przygotowani być na ogrom zmian, przede wszystkim zmian związanych z pogodą.

Planując plener ślubny w górach musimy pamiętać iż warunki atmosferyczne potrafią zmienić się w ciągu godziny. Wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody, nie wiecie, czy nie będziecie wracać wśród szalejącej burzy albo we mgle. Pogoda w górach jest bowiem równie nieokiełznana, jak one same.

Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.

Zanim jednak wyruszycie w trasę przydadzą się przewodniki i mapy turystyczne do zaplanowania wycieczki.

Fot.: Sesja i Plener Ślubny w górach

Podstawą jest wygodne obuwie. W plecaku przede wszystkim powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985.

Niezależnie od pory roku zabieramy czapkę i rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety (najlepiej wełniane – choć „szczypią” w nogi, to jednak nie ma lepszego sposobu na uniknięcie pęcherzy na stopach), koszulę i płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapominamy o podręcznej apteczce, latarce i zapałkach. Ubieramy się warstwowo. Nawet jeżeli panuje słoneczna pogoda w zabieramy ciepły polar, kurtka przeciwdeszczowa, w zimniejsze miesiące warto zabrać czapkę i rękawiczki. Może przydać się też druga para skarpet.

Zanim wyruszymy na wasz wymarzony plener ślubny w górach, czas na drugie przykazanie zdobywcy szczytów – Wychodzimy wczesnym rankiem. Pogoda, jeśli ma się zepsuć, najpewniej zrobi to wczesnym popołudniem.

Na plener ślubny w górach warto zabrać jedzenie. Na pewno butelka wody niegazowanej. Żadnych słodkich soków czy coca coli, po których będzie nam się chciało jeszcze bardziej pić. W chłodniejsze dni można zabrać termos z ciepłą herbatą lub kawą, Kanapki, batony, czekolada, czyli wszystko co daje nam energię i zawiera cukier, o zbędne kalorie nie ma się co martwić – spalimy.

Niezależnie od tego jak jesteśmy przygotowani, w razie niebezpieczeństwa warto zachować zdrowy rozsądek i nie panikować. Czasem jest to trudne bo góry, które zmieniają charakter (np. w trakcie burzy) wyglądają naprawdę niebezpiecznie. Plener ślubny w górach zawsze można powtórzyć w inny dzień.